Účasť nášho družstva na Európskom pohári v šerme fleuretom kadetov a kadetiek v Pize.

Honba za plnením nominačných limitov Slovenského šermiarskeho zväzu na Majstrovstvá Európy a sveta kadetov a kadetiek pokračovala posledným turnajom v Pise. Naši pretekári a pretekárky samozrejme z tohto podujatia nesmeli chýbať. Karolina Cséfalvayová, Rita Pirk, Ondrej Unger a Dominik Soóky a Michaela Derzsiová sa turnaja zúčastnili z cielom zbierať bodíky a skúsenosti z výhľadom do budúcej sezóny a Kitti Bitterová, z cieľom zlepšiť svoje postavenie v Európskom poháry pred Majstrovstvami Európy, kde sa bude nasadzovať do skupín na základe postavenia v Európskom pohári. Z pretekármi a pretekárkami sa turnaja zúčastnil tréner Jozef Nagy a Gabriel Pirk, ktorý pomohol odšoférovať viac ako dvetisíc kilometrov, ktoré nás na ceste do Pisi a späť čakali. Cesta prebehla bez problémov. Mikrobus klubu je pohodlný, viackrát sme počas cesty stáli, takže po vyše 10 hodinovej ceste sme v piatok 8. februára o 8 hodine večer dorazili do Pisi. Ubytovanie v hoteli Bad and Breakfast bolo veľmi dobré. V sobotu boli na rade súťaže kadetov. Ondrej a aj Dominik sa do súťaže o dva roky starších pretekárov zapojili nebojácne. Nakoniec sa viac darilo Dominikovy, ktorý bez problémov postúpil z prvého vyraďovacieho kola do priamej eliminácie. Tu prehral svoj úvodný zápas a nakoniec skončil na 75. mieste spomedzi 138 pretekárov. Do hodnotenia Európskeho pohára si pred Majstrovstvami Európy kadetov pripísal ďaľšie dva body a so ziskom 12 bodov sa posunul na 137. miesto.

ServiceImg
  • Dievčatá spolu s pánom Pirkom si v sobotu prezreli pamätihodnosti mesta.
    Samozrejme nemohla chýbať obhliadka Šikmej veže z vonka i z vnútra, a už tradičné fotky s touto panorámou. Či sa fotky našim fotografkám Karolíne a Rite vydarili si môžete pozrieť vo fotogalérii. Po ukončení súťaže chlapcov pán Pirk odviezol naše družstvo k moru a potom sme si sadli na večeru do jednej malej útulnej Pizzerie na klasickú taliansku Pizzu.
  • V nedeľu boli na rade naše kadetky.
    Rita, Michaela a Kitti začali veľmi dobre, vyhrali hneď svoje úvodné zápasy. Karolínka síce bojovala, ale skúsené o tri roky staršie pretekárky boli ešte nad jej sily. Nakoniec po prvom kole mala Kitti 4 víťazstvá a dve porážky, Rita a Michaela 2 víťaztvá a štyri porážky, čo obom stačilo na postup do priamej eliminácie, Karolínka tiež vybojovala jedno víťazstvo, ktoré ale na postup nestačilo. Turnaj bol veľmi silne obsadený. Pretekárky Talianska sú už roky najlepšie na svete v každej vekovej kategórii a pretekárky Spojených štátov Amerických, Japonska, Nemecka a Francúzska tiež patria medzi absolútnu svetovú špičku. Michaela a Rita prehrali svoje úvodné zápasy a skončili na síce bodovaných, ale horších umiestneniach. Rita skončila stodruhá, Michaela stodeviata. Karolína nebodovala a skončila na stodvadsiatom šiestom mieste.
  • Na krôčik od štvrťfinále
    Kitti po nie najlepšom úvodnom kole, 4 víťazstvá a dve prehry bola do 128 člennej eliminácie nasadená na 53 mieste. Prvý zápas bol na zahriatie. Súperkou je o rok staršia Talianka Chiara ROCCO nasadená na 76.mieste. Hrozný zápas - Kitti šermu len na 50%, bez veľkej snahy a sústredenia, síce jednoznačne vedie a aj vyhráva, ale zápas je plný nepresností, a netechnického škaredého šermu, aj tak je prevaha Kitti obrovská, zápas končí 15:5. Medzi 64 najlepšími je jej ďalšia súperka už iné sústo. Francúzska Celia Ambry je po prvom kole nasadená na 12. mieste. Ako väčšina Francúzok, aj ona je veľmi šikovnou obranárkou. Napriek tomu po prvej tretine, ktorú vyhráva Kitti je nútená útočiť. Francúzka chce veľmi vyrovnať, útok strieda útok. Kitti skoro všetky kryje, ale odbody sú veľmi nepresné, väčšina Kittiiných odbodov končí na neplatnom povrchu Francúzky. Napriek tomu sa vedenie Kitti pomaly zvyšuje. Nakoniec Kitti vyhráva 15:10. A už je medzi tridsiatimidvomi najlepšími. Tu na ňu čaká súperka najvyšších kvalít. Nemku Leilani Hohenadel, ktorá je jej rovesníčka Kitti veľmi dobre pozná, stretli sa už na mnohých turnajoch, Kitti zatial s uvedenou pretekárkou, ktorá patrí medzi najlepšie vo svojej vekovej kategórii v Nemecku ešte neprehrala. Leilani je veľmi technická a hlavne rozumná pretekárka, ktorú trénuje Ukrajinský tréner. Za posledné obdobie sa značne zlepšila. Na základe predošlého zápasu ktorý odšermovala Kitti a a pozrel som si aj zápas Nemky, nie som veľký optimista. Prvá tretina dáva za pravdu mne, Kitti prehráva 1:5, po prestávke však začína šermovať sústredenejšie, sadá si do hlbšieho strehu, akcie sú premyslenejšie a pomali Nemku doťahuje. Obrovský boj, pekný zápas, v ktorom obe pretekárky idú na dno svojich fyzických možností. Leilani chce konečne pretrhnúť sériu prehier a Kitti zase chce šermovať vo finále. Stav je 14:14, kto dá zásah vyhráva, a kto obdrží zásah prehrá a končí, škoda, obe by si zaslúžili postúpiť, ale vyhrať môže len jedna, tá s pevnejšími nervami, s väčšou sebadôverou a vierou vo víťazstvo, lebo aj šťastie sa prikláňa k tým, ktorý veria vo svoje schopnosti. Nakoniec sa odhodláva zaútočiť Kitti, útok je dobrý, dôrazný, ešte jedno zvýsknutie a zápas je doma. Kitti je medzi najlepšími 16 pretekárkami. V zápase o štvrťfinále ju čaka ďalšia vinikajúca šermiarka. Japonka Karin Miyawaki druhá z Európskeho pohára z Tauberbischofsheimu je jedna z najrýchlejších pretekárok tejto vekovej kategórie. Toto patrične aj zúročuje na začiatku zápasu. Za krátky okamžik vedie dva nula, potom štyri jedna, päť jedna, a konečne je tu prestávka po prvej tretine, malá porada z Kitti a začína druhá tretina. Kitti šermuje agresívnejšie, útočnejšie, náskok Japonky sa pomaličky zmenšuje, keď to už vypadá, že bude dobre, Japonka mení štýl a náskok sa zase zvýši o tri zásahy. Ďalšia prestávka Kitti druhýkrát mení štýl a zase pomali doťahuje Japonku. 40 sekúnd pred koncom je 13:13 už pomaly začínam veriť, že teraz to už vyhráme. Kričím Kitti aby sa veľmi koncentrovala na ďalší zásah, lebo často sa stáva, že keď pretekár konečne dotiahne vedenie súpera a vyrovná, trošku stratí koncentráciu a súper znovu odskočí, a potom je už oveľa ťažšie ešte raz súpera dobehnúť. Žiaľ aj tu sa to stáva. 8 sekúnd pred koncom Japonka zaútočí a zasahuje 13:14 pre Japonku a do konca zápasu ostáva 6 sekúnd, Japonka útočí ako divá. Vycítila šancu a nakoniec aj vyhráva pomerom 13:15. Škoda zápas bol výborný, obe pretekárky ukázali veľa šermiarskeho majstrovstva. Pre Kitti prehra znamená stop v súťaži. Za 14. miesto si odnáša 16 bodov a postupuje z 8. miesta v európskom pohári na 7. miesto.

Ešte chvíľku ostávame, pozeráme šerm súperiek, ktoré Kitti môže stretnúť na majstrovstvách Európy alebo Sveta. Potom sadáme do už zahriateho mikrobusu a nasleduje dlhá ale spokojná cesta domov. Dovidenia Pisa, dovidenia Taliansko. Šoféruje Gabriel Pirk, ja odpočívam, deti spia. Po vyše 10 hodinách jazdy sme doma, z množstvom pekných spomienok.