Úspechy našich pretekárov a pretekárok vo Wroclavi

Naši pretekári a pretekárky v detských kategóriách U15, U13 a U11 sa už tradične každoročne zúčastňujú najväčšieho detského turnaja v šerme s názvom " CHALLENGE WRATISLAVIA", ktorý sa koná vo Wroclavi. V tomto roku sa konal už 36. ročník. Medzi trénermi sa uvedený turnaj považuje za neoficiálne Majstrovstvá sveta, keďže sa ho z roka na rok zúčastňuje viac a viac mladých talentovaných pretekárov zo všetkých kontinentov. Aj tento rok sa do histórie turnaja zapísali nové rekordy. Za päť dní trvania sa turnaja sa turnaja zúčastnilo 2089 pretekárov a pretekárok z 28 krajín sveta. Samozrejme nechýbali predstavitelia šermiarskych veľmocí ako Francúzsko, Taliansko, USA, Nemecko, Maďarsko, Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Poľsko ale popri nich sa turnaja zúčastnili aj exotické krajiny ako napríklad Singapúr a Jamaika. Po dlhých 19 rokoch sme na turnaj znovu vyrazili plným autobusom. Kým v roku 1994 sme do Wroclavy cestovali autobusom bývalej Slávie SZM Šamorín (združovala kluby šermiarsky, basketbalový a kanoistický), tak teraz nám prepravu zabezpečila firma Doprava Kálmán, ktorá v piatok o 11,30 pristavila k hale moderný 50 miestny autobus. Po naložení šermiarskeho výstroja sa 30 detí nášho klubu, dvaja pretekári klubu Honvéd Budapest, tréneri a rodičia našich pretekárov vydali na cestu. Vyše šesť hodinová cesta v dobrom kolektíve ubiehala veľmi rýchlo. Ubytovali sme sa v hoteli TRIO, ktorý poskytol veľmi výhodné ceny.

• V sobotu boli na rade súťaže vo fleurete chlapcov.
    Ako prvý sa do turnaja zapojili najstarší (ročník U15). Z našich pretekárov sme mali v ohni niekoľko želiezok. Vo vyše 150 člennom štartovnom poli nakoniec po prvom vyraďovacom kole najlepšie z našich pretekárov stál Henrik EGYENES PÖRSÖK, ktorý je o rok mladší a v tejto súťaži bude štartovať aj o rok. Štyri víťazstvá a dve prehry z prvého kola mu zabezpečili prijateľnú 42 priečku v 128 člennej eliminácii. Len o máličko horšiu pozíciu si vyšermoval Ondrej UNGER, ktorí s tromi víťazstvami a dvoma prehrami bol nasadený do 128 člennej eliminácie na 63. mieste. Kým Henrik si hravo poradil s 87 nasadeným Volodymyrom Kostiuchenkom z Ruska, ktorého deklasoval pomerom 15:2, zatiaľ Ondrej smolne prehral v zápase v ktorom po celý čas viedol s Poliakom Maksymilianom POROM rozdielom jediného zásahu po vypršaní časového limitu pomerom 9:8. Henrik Vyhral aj svoj ďalší zápas o postup medzi 32 najlepších nad dobrým Rumunom Iulianom ALDEOM v nervy drásajúcom zápase pomerom 13:12. V postupe medzi najlepších 16 pretekárov ho však už zastavil o rok starší Ruský šermiar Denis OKHAPKIN. 30. miesto Henrika je v tomto smrteľne silnom štartovom poli o rok starších pretekárov dobrým umiestnením. Henrika trénuje pán Kristián FORGÁCH.
    V kategórii U-13 sa na turnaji zišla najpočetnejšia skupina pretekárov. Na štart sa postavilo 222 šermiarov zo 16 štátov. Najlepšie z našich po prvom vyraďovacom kole stál Márton LELKES, ktorý podobne ako Henrik je od tejto vekovej skupiny o rok mladší. Z tromi víťazstvami a tromi prehrami si zabezpečil 110 pozíciu v 256 člennej neúplnej eliminácii. Z prvého kola postúpil aj Gabriel SZINGHOFFER z dvomi víťazstvami. Prvým eliminačným zápasom o postup medzi najlepších 128 pretekárov prešli obaja. Márton porazil Ukrajinca Dmytra Havrylova jednoznačne 12:1 a Gábor zase Rusa Aleksandra Tkalia zo Sankt Petersburgu pomerom 12:8. Žiaľ ďalší rus Veljko Cuk už bol nad Gáborove sily 5:12, a ani Mártonovi sa nepodarilo vysporiadať s Angličanom Alessandrom Gillom, z ktorým prehral pomerom 7:12. Obaja obsadili v konečnom hodnotení umiestnenie v strede štartového pola. Márton skončil na 109. mieste a Gábor na 119. mieste. Oboch trénuje pán Tibor DOMSITZ mladší.
ServiceImg
  • Zolika SÁRMÁNY len na krôčik od štvrťfinále.
    V najmladšej vekovej kategórii sme mali v ohni najhorúcejšie želiezko. Zolika SÁRMÁNY - jeho trénerom je Tibor Domsitz mladší, patrí medzi najtalentovanejších mladých šermiarov nášho klubu, ktorý už v minulom roku obsadil na uvedenom turnaji medzi o rok staršími výborné 14. miesto. Aj v tomto roku začal vo veľkom štýle v prvom vyraďovacom kole nenašiel premožiteľa a vyhral všetkých šesť úvodných zápasov. Do 128 člennej eliminácie bol nasadený na veľmi solídnom 9. mieste. Medzi 64 najlepších pretekárov postúpil ako nasadený priamo bez boja. V zápase o postup medzi najlepších 32 pretekárov doslova prevalcoval Poliaka Plenikowského pomerom 8:1, ani v ďalšom zápase nemal problém z ďalším Poliakom Teodorom Surowiakom, ktorého porazil 7:4 v zápase o postup do štvrťfinále však nečakane podľahol Poliakovi Piotrovi SOWOvi pomerom 8:4 a s tohtoročnou súťažou sa rozlúčil na veľmi solídnom 11. mieste. Obrovskú pochvalu si zaslúži aj mladý Dominik BIELČÍK, ktorý začal pretekať v tejto sezóne je od tejto vekovej kategórie o rok mladší a napriek tomu sa prebojoval medzi tridsaťdva najlepších šermiarov (skončil na 32. mieste) . Z prvého vyraďovacieho kola postúpili ďalší naši začínajúci šermiari: Patrik Nagy-61. miesto, Robert Szinghoffer-80. miesto, Ákos Pirk - 96. miesto, István nagy - 101. miesto a Mátyás Szinghoffer 109. miesto.
ServiceImg
  • U najstarších dievčat výborný šerm v podaní Riti PIRK
    V kategórii najstarších dievčat sa na štartovú listinu zapísalo 130 pretekárok. Po peknom výsledku na Majstrovstvách Európy do 17 rokov v Budapesti, ktoré sa konali koncom februára, kde si Rita /jej trénerom je Jozef Nagy/ celoročnými výsledkami vybojovala právo štartu aj teraz vo Wroclavi potvrdila výbornú formu. V úvodnom vyraďovacom kole nenašla premožiteľku a pekným oku lahodiacim šermom postupovala do 128 člennej eliminácie na veľmi peknom 12 mieste. Medzi najlepších 64 pretekárok postupovala ako nasadená bez boja. O postup medzi 32 najlepších pretekárok porazila Poľku Jagodu Dybu poemrom 15:7, o postup medzi najlepších 16 pretekárok vo veľmi peknom ale nesmierne náročnom zápase zdolala favoritku zo svetoznámej Gdaňskej školy šermu, ktorá už vychovala niekoľko svetových šermiarok Joannu Toporskú pomerom 13:12 a v postupe medzi osmičku najlepších jej zabránila skúsená Ruská pretekárka Maria Zhidyaeva, proti ktorej už pomerne unavená Rita nevedela nájsť účinnú protizbraň. Jej 11. miesto je však zaslúženou, veľmi peknou motivujúcou odmenou za kvalitne odtrénované posledné mesiace. " Rita - len tak ďalej!"
    V kategórii U-13 sa darilo mladej Kitti Nagyovej, ktorú trénuje Tamás Horony. V úvodnom kole vyhrala 5 zápasov a prehrala jediný zápas čo jej vynieslo výhodné 21. miesto v 128 člennej eliminácii. Žiaľ Kitti nenašla riešenie na agresívne šermujúcu mladú Poľku Oliwiu Arczisewsku s ktorou prehrala najtesnejším rozdielom jediného zásahu 6:7 a skončila na 66. mieste. Po veľmi nepresvedčivo odšermovanom prvom kole 3 víťazstvá a tri prehry dokázala ešte Patrícia TAKÁCSOVÁ 60. miesto /tréner Jozef Nagy/ o postup medzi najlepších 64 pretekárok poraziť lepšie nasadenú Poľku Agnieszku Werzchowsku 7:6 ale zápätí v zápase o postup medzi najlepších 32 pretekárok prehrala tesne na čas s ďalšou Poľkou Karolinou Sniarowskou pomerom 3:4. Poľka potom hladko postúpila až do štvrťfinále. V tejto kategórii štartovalo 165 pretekárok.
    V kategórii najmladších veľmi príjemne prekvapila o rok mladšia Barbara BODA, ktorá z posledných turnajov zbiera samé finálové umiestnenia. Nestratila sa ani vo Wroclavi a po dobre odšermovanom úvodnom kole v ktorom zvíťazila v piatich zápasoch a prehrala jediný zápas, bola do neúplnej 128 člennej eliminácie nasadená na 19. mieste. Len o miesto za ňou bola nasadená Eszter GYÖRGY, ktorá svoje zápasy odšermovala navlas podobným spôsobom. Tri výhry a tri prehry vyšermovala Boglárka BUDAY. Všetky tri ako nasadená postupovali bez boja medzi najlepších 64 pretekárok. V zápase o postup medzi tridsaťdva najlepších najprv prehrala Boglárka Buday z Poľkou Aleksandrou Lakomskou pomerom 8:4. Potom sa Švédka Andrea HANSEN stala osudnou pre Eszter a v hre už zostala len Barbi. Barbi podobne ako na minulých turnajoch ukázala pevné nervy a peknú techniku a porazila o rok staršiu Rusku Polinu Botashevu. V ďalšom zápase o postup medzi najlepších 16 pretekárok však už nestačila na vynikajúco šermujúcu Rusku Jekaterinu SOLODHKINU, ktorá to nakoniec dotiahla na striebornú medajlu. Dvadsiate tretie miesto Barbari je však tiež veľmi cenným umiestnením pre pretekárku, ktorá začala súťažiť až v tejto sezóne a za sebou nemá ešte ani 10 turnajov. Uspokojujúco skončili aj Eszter GYöRGY - 35. miesto a Boglárka BUDAY - 47. miesto.

Po súťažiach bola na rade len cesta domov, ktorá prebiehala vo výbornej atmosfére, až na pár nie vážnych zdravotných problémov spôsobených serpentínami pri pri Červenej vode :))) .